Link Juice

لینک جویس - روناک سایت


همانطور که همه ما می‌دانیم در حوزه سئو، اصطلاحات و ترفندهای بسیار زیادی وجود دارد، تا از این طریق هم با جذب مخاطب، ترافیک سایت بالاتر برود و هم در موتور جستجوگر گوگل رتبه سایت ارتقا پیدا کند. یکی از ترفندهای مهم در سئو سایت، که موجب بهبود شرایط سایت و رتبه آن در سرچ گوگل می‌شود، لینک جویس نام دارد. در این مطلب به بیان توضیحاتی در خصوص لینک جویس و کاربردهای آن خواهیم پرداخت. مواردی که در این مقاله ارائه خواهند شد عبارتند از:

 • لینک جویس چیست؟
 • نحوه عملکرد لینک جویس
 • روش های بهبود Link Juice
 • ویژگیهای یک Link Juice خوب و عوامل موثر بر آن

لینک جویس را با نام‌هایی همچون عصاره لینک یا Link Equity نیز می‌شناسند. از طریق Link Juice و با لینک کردن صفحه مورد نظر به یک صفحه پرمخاطب و با ترافیک بالا می‌توان اعتبار یک سایت را بالا برد. حال این صفحه می‌تواند داخل همان سایت باشد که به آن لینک داخلی گفته می‌شود و هم می‌تواند به یک سایت خارجی باشد که به آن لینک خارجی می‌گویند. به همین دلیل باید در انتخاب صفحه مقصد چه در داخل سایت و چه در سایت‌های دیگر دقت فراوانی داشت. زیرا اعتبار این صفحات، تاثیر بسیاری بروی اعتبار سایتتان خواهد گذاشت.                                                      

چگونگی عمل لینک جویس

این موضوع از طریق یک مثال برای شما توضیح داده خواهد شد. فرض کنید که دو صفحه مجزا در سایت شما وجود دارد که دارای اعتبار یکسانی هستند. برای مثال دو صفحه لباس بچه‌گانه دخترانه و لباس بچه‌گانه پسرانه را در نظر داشته باشید که هر دو از نظر اعتبار شبیه یکدیگر می‌باشند. ولی صفحه اول که همان لباس بچه‌گانه دخترانه است دارای چندین بک لینک می‌باشد. به همین دلیل این صفحه در رتبه بندی گوگل در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد. این  مثال در رابطه با لینک جویس داخلی بود. حال از میان دو سایتی که از نظر اعتبار در یک رده قرار دارند، سایتی در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری خواهد داشت، که دارای لینک جویس بیشتری باشد.

عوامل موثر در لینک جویس

وقتی که می‌خواهید دو سایت یا صفحه را از نظر لینک جویس مورد سنجش قرار دهید، باید مرجع لینک هر دو سایت، از نظر اعتبار یکسان باشند. هنگامی‌ که قصد استفاده از Link Juice را دارید، نباید تمام لینک جویس‌ها را از یک سایت معتبر بگیرید. برای مثال اگر 5 لینک دارید بهتر است که از 5 سایت مختلف معتبر استفاده کنید. جوابدهی این ترفند خیلی بیشتر از این خواهد بود که کلیه لینک‌ها از طریق یک سایت با اعتبار بالا باشند.

 • کیفیت صفحه مبدا
 • اعتبار دامنه
 • موضوعیت لینک: متن لینک (anchor text) باید مرتبط با موضوع صفحه مقصد باشد.
 • نوع لینک: لینک‌های dofollow اعتبار بیشتری نسبت به لینک‌های nofollow منتقل می‌کنند.
 • تعداد لینک‌ها: هر چه تعداد لینک‌های باکیفیت به یک صفحه بیشتر باشد، ارزش و قدرت آن صفحه بیشتر خواهد بود.

همانطور که می‌دانید سئو و همچنین لینک جویس، ترفندهای منحصر به فرد خود را دارند و ما می‌توانیم به نحو احسن از این روش‌ها برای افزایش ترافیک سایت و جذب کاربر استفاده کنیم. حال به معرفی چند تکنیک در جهت بهبود این موارد می‌پردازیم.

گرفتن بک‌ لینک بصورت طبیعی  

شما می‌توانید با خرید لینک از لینک جویس استفاده کنید. ولی باید توجه داشته باشید که این روش، روشی دائمی نخواهد بود.  پش ما در ابتدا باید یک تولید محتوای عالی انجام دهیم تا صفحات سایتمان جذاب بوده و از توانایی جذب کاربر برخوردار باشند. این روش، یک شیوه طبیعی و همیشگی خواهد بود و در اینصورت اگر سئوی سایت ما خوب باشد می‌توانیم با سایر سایت‌های معتبر تبادل لینک داشته باشیم.

لینک سازی داخلی

ترفند بعدی، بهره گیری از لینک‌سازی داخلی است. استفاده از این روش بسیار آسان است، ولی در عین حال به دقت بالایی نیز نیاز دارد. برای این کار باید مرور کاملی بر تمام محتواهای سایتتان داشته باشید تا از این طریق بتوانید صفحات مناسب برای لینک‌سازی داخلی را بیایید. از طریق پیدا کردن صفحاتی که به آنها کمتر توجه شده است و لینک سازی حرفه‌ای می‌توان لینک جویس ها را در بین صفحات مختلف انتشار داد و رتبه صفحات را نیز بهبود بخشید.

بازیابی لینک‌های معیوب و خراب

گاهی اوقات برخی از صفحات سایت خطای 404رخ می‌دهد. این مورد یکی از نکاتی است که باید به آن دقت داشت و موجب می‌شود شما نتوانید از مزایای لینک جویس به نحو احسن استفاده نمایید. به همین دلیل حتما می‌بایست در سریعترین زمان ممکن لینک‌های معیوب را با استفاده از ابزاری همچون گوگل سرچ کنسول بیابید و سپس آنها را بازسازی نمایید.

مواردی که در ادامه معرفی می‌شوند به شما در شناسایی یک لینک جویس خوب موثر خواهند بود. این موارد عبارتند از:

 • سایت مقصد و در واقع سایتی که لینک می دهد می بایست دارای رتبه خوبی در سرچ گوگل باشد.
 • هم سایت مقصد و هم سایت شما بهتر است در زمینه مشابهی فعالیت داشته باشند.
 • قابلیت مشاهده لینک از طریق انکر تکست وجود داشته باشد.
 • لینک خروجی نباید زیاد باشد و عملا به سایت‌های مختلف داده نشود.
 • در محتوا می‌توانید لینک را با انکر تکست مشاهده کنید.

مزایای لینک جویس چیست؟

 • بهبود رتبه در نتایج جستجو
 • افزایش ترافیک وب‌سایت
 • افزایش اعتبار و برندینگ

نتیجه گیری

لینک جویس یکی از ترفندهایی است که برای افزایش اعتبار و بهبود سئوی سایت موثر است. از طریق این ترفند می‌توان مخاطبان بسیاری را به سمت سایت هدایت نمود و عملا تعداد مراجعین به سایت را افزایش داد. از اینروتوجه به Link Juice و نکات آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *