بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا - روناک سایت


همه ما با روش‌های سنتی بازاریابی که در تمامی مشاغل و جاهای مختلف وجود دارد تا حدودی آشنا هستیم. در واقع هدف از بازاریابی، هدایت و ترغیب افراد برای خرید از ما و تبدیل آنها به مشتری بوده است. امروزه روشهای مختلفی از بازاریابی ایجاد شده است که هر کدام از آنها محاسن و معایب خود را دارند. یکی از این شیوه‌های بازاریابی که در فضا و بستر اینترنت انجام می‌گیرد، با نام بازاریابی محتوا شناخته می‌شود. مواردی که در این مطلب به توضیح در خصوص آنها خواهیم پرداخت عبارتند از:

  • بازاریابی محتوا چیست؟
  • هدف ما از این روش بازاریابی
  • تفاوت آن با تبلیغات
  • مزایای این روش بازاریابی
بازاریابی محتوا – روناک سایت

تعریف کلی بازاریابی محتوا

مفهوم و تعریف کلی بازایابی محتوا به این صورت است که شما از طریق فن بیان و شیوه‌های مختلف بتوانید مخاطبتان را به استفاده از خدمات و محصولاتتان ترغیب نمایید. البته باید در نظر داشته باشید که موفقیت در این کار تا حد زیادی به مهارت‌ها و توانایی‌های شما در تولید و نشر یک محتوای کاملا استاندارد و مخاطب پسند بستگی دارد.

باید توجه داشته باشید که این نوع بازاریابی تنها به تولید محتوای متنی منحصر نمی‌شود و شما می‌توانید از طریق تولید محتواهای تصویری مانند عکس، ویدیو و … در این زمینه فعال باشید و به جذب مشتری بپردازید. در نظر داشته باشید که پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب، اینستاگرام و … بر تولید محتواهای ویدیویی برحسب علایق کاربران تمرکز دارند. از اینرو بازاریابی محتوایی می‌تواند نقش بسیار پر رنگی در جذب مشتری و افزایش فروش شما داشته باشد.

اهداف بازاریابی محتوا

امروزه باید توجه داشت که در کلیه کسب و کارها، علی الخصوص کسب و کارهای اینترنتی، بکارگیری بازاریابی اینترنتی نقش بسیار مهمی در جذب مشتری و افزایش فروش دارد و به همین دلیل باید برای این منظور تولید محتوا به شکلی جذاب و مخاطب پسند انجام گردد.

توجه داشته باشید که یک محتوای استاندارد، نباید کپی باشد تا از نظر موتور جستجوی گوگل در رتبه بهتری قرار گیرد. همچنین محتوا باید جذاب بوده و در آن از اضافه گویی پرهیز شود. این کار باعث رغبت بیشتر مخاطب به تماشای محتوای شما خواهد شد و باعث می شود که او حتی محتوای شما را برای سایر افراد نیز ارسال نماید. رعایت همین نکات به ظاهر ساده باعث افزایش تعداد مخاطبان و مشتریان شما خواهد شد. به زبان ساده‌تر، رعایت این نکات در بازاریابی محتوا در جذب کاربران جدید و حفظ کاربران قبلی تاثیر به سزایی دارد.

از دیگر اهداف بازاریابی محتوا میتوان به مواردی چون : ایجاد آگاهی از برند و افزایش اعتبار برند , جذب بک لینک , جذب ترافیک و … اشاره کرد.

بازاریابی محتوا – روناک سایت

این نوع بازاریابی با تبلیغات چه تفاوت هایی دارد؟

از نظر برخی افراد، بهتر است بجای بازاریابی محتوا، وقت و هزینه خود را صرف تبلیغات کنیم. این موضوع کاملا نادرست است، زیرا این دو شیوه کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. باید توجه داشت که شما در بازایابی محتوا کاملا بر محتوای ایجاد شده تسلط دارید، در صورتیکه در تبلیغات شما این امکان را نخواهید داشت. همچنین باید توجه داشت که بازاریابی محتوا در طولانی مدت جواب می‌دهد و می‌تواند به فروشی بلند مدت برای کسب و کار شما منجر شود که کاملا فراتر از فروشی است که از راه تبلیغات حاصل می‌گردد.

گاهی اوقات تبلیغات حالت آزار دهنده دارند و برای مخاطبان ایجاد مزاحمت می‌کنند، این در حالیست که در این نوع بازاریابی هیچگونه مزاحمتی برای مخاطبان ایجاد نخواهد شد و می‌تواند بازخورد چند برابری نیز داشته باشد. نکته دیگر اینکه در این نوع بازاریابی هزینه‌های شما نسبت به تبلیغات به مراتب کمتر خواهد بود.

بازاریابی محتوا – روناک سایت

مزایای بازاریابی محتوا

این نوع از بازاریابی، دارای مزایای فراوانی است و می‌تواند به افزایش فروش کسب و کار شما منجر شود. برخی از این موارد عبارتند از:

  • القای حس اعتماد به کاربران
  • بهبود وضعیت سئوی سایت
  • برند سازی و شناختن بیشتر برند به مخاطبان
  • جذب نظر مخاطب و تبدیل او به مشتری
  • اشتراک گذاری محتوای تولید شده شما برای دیگران
  • افزایش نرخ بازگشت سرمایه

نتیجه گیری

این نوع از بازاریابی را بعنوان شیوه‌ای نوین که در فضای اینترنت انجام می‌شود می‌شناسند. هزینه‌های این روش به مراتب کمتر از تبلیغات خواهد بود و اگر بدرستی انجام شود حتی می‌تواند بازخورد بهتری داشته باشد. از اینرو توجه به شیوه های جدید بازاریابی در کسب و کارهای امروزی امری ضروری تلقی می‌گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *